...facilitace vyjasní důležité věci pro změny.

  • Zabývám se otázkou, jak lidé žijí korporacích i neziskových organizacích. Zajímá mne, jak se jim daří naplňovat to, proč vlastně chtěli v organizaci být, co organizaci posune nebo naopak zmrazí.
  • Nejsem psychoterapeutem, i když jsem se kolem terapeutického řemesla motal už od svých 16 let. Jsem akreditovaným koučem a facilitátorem, ctím pravidla našeho řemesla.
  • Moji klienti oceňují, že nikoho nikam netlačím, moje workshopy „nenásilně“ plynou a přesto mají výstup. Někdo mne vnímá jako kouče dobrodruha. Nebojím se s klienty objevovat skutečné hranice v organizacích, které jsou tabu.
  • Vystudoval jsem religionistiku a psychosociální vědy na teologické fakultě UK. Původně jsem nechápal, jak se mi může v businessu hodit vzdělání o spiritualitě člověka. Pracoval jsem jako obchodník, obchodní ředitel a tréninkový manažer po dvou letech jsem se vrátil k řemeslu konzultanta. Dnes pracuji jako kouč a facilitátor a dělám to, za co mne klienti oceňují. Hledám hluboký klid, který pramení z dobrých rozhodnutí a z vnitřního souhlasu, který podporuji u lidí s nimiž mám to privilegium pracovat.
  • Pracuji se skupinami na principu „tady a teď a hlavně s lehkostí“, což často lidé formulují tak, že jim jako konzultant z naší branže vadím asi tak nejméně. 

Já & Vy / spolupráce = výsledek

Základem je, že beru vážně to, co říkáte. Pravda (i když je v postmoderním světě zakázaný pojem) má ale často dvě strany mince. A mojí rolí, abych Vám byl užitečný, je přinášet tu stranu, která není na první pohled vidět.

Na začátku sledujeme  očekávání, téma. Najdeme podmínky, abychom nemarnili čas a setkání trávili smysluplně.

Vy

Jsme dospělí lidé a tak vedeme dialog o tom, co je podstatné. Nesnažím se zalíbit a zároveň hluboce respektuji vaši svobodu.

Spolupráce

Nemusíme se vídat vice, než je nutné, vše je o dohodě. Preferuji styl práce „free diving“, jít rychle k podstatě. Ale mám i dlouhodobé klienty, kterým toto krátkodobé potápění vyhovuje dlouhodobě.

Výsledek

Rád si s vámi dám čaj či kafe a v nadhledu probereme to, co se objeví jako důležité. Někdo odchází s pocitem, někdo se seznamem.


Nejlepším argumentem je osobní doporučení

Ondru vybírám pro specifické typy zakázek, které mají jeden společný prvek – tím je potřeba reagovat na aktuální dění ve skupině a pracovat s potřebami a zakázkami, které se objeví při práci se skupinou přímo na místě. Ondra má pro mě největší přidanou hodnotu právě v tom, že dokáže vnímat, co se ve skupině děje a okamžitě a zároveň velmi citlivě a nenásilně s aktuálními tématy pracovat. I když se pokaždé na konkrétní skupinu připravujeme, probíráme různé přístupy i techniky, se kterými by mohla skupina pracovat, tak si nejvíc cením toho, že se Ondra striktně nedrží žádného scénáře, ale dává přednost tomu, co se právě ve skupině děje. Když s ním absolvuji opakovaně kurz se stejným zaměřením a tématem, nikdy není stejný. Proto mě baví jezdit na takové akce i opakovaně. Po pravdě, nedovedu si Ondru představit, kdyby měl držet jednu šablonu nebo jen předávat znalosti. Asi by ho to brzy začalo nudit. A to je vlastně druhý faktor, který se snažím při spolupráci s Ondrou dodržet. A tím je téma, které ho baví. Když se má kurzem prolnout nějaké téma, dávám přednost těm, ve kterém má Ondra neúnavnou energii prostě proto, že tím žije a věří tomu.
Ondrův způsob práce vnímám jako nenásilnou nabídku pro každého ve skupině s alternativou volby. Ať už jde o různé přístupy, názory a přesvědčení nebo míru sdílení a důvěry. Nezapře se v něm silně zakořeněný gestalt přístup, čímž se téměř vždy ze zdánlivě povrchních témat stávají témata velmi zážitková a osobní. Proto i Ondru nabízím pro skupiny, kde lidé dokážou vystoupit ze svých obvyklých rolí a být sami za sebe.

Tomáš Svátek, ČSOB

 

Ondru považuji především za přítele a tak jsem se mu vlastně vždy svěřoval s tím co se mi děje v pracovním i osobním životě. Sleduji jeho kariéru očima přítele a to co vidím je především kariéru „odpracovanou“. Ondřej není z těch koučů moderní doby, kteří na každém kroku prohlašují že jsou koučové. Ondřej se této profesi věnuje celý svůj profesní život a je to jeho povoláním. Nepotřebuje ohromovat, prosazovat se…Ondřej si to prostě odpracuje jak nejlépe umí a dovede.

Petr Skondrojanis

 

Od školeni s Ondřejem nečekejte klasický zájezd k moři, kam vás doveze luxusní autobus, postará se o vás tým zkušených animátorů, abyste se ani chvíli nenudili a nemuseli přemýšlet o svých starostech. Pokud toto hledáte, obraťte se na jiné trenéry a kouče, kteří vám toto nabídnou, ale ne na Ondřeje.

Ondrej často používá slovo dobrodružství a sám je dobrodruhem, k jeho expedicím rád zve ostatní. Pokud se k němu připojíte, můžete se těšit, že zažijete nečekané, přiblížíte se sami k sobě, potkáte se s vlastni autenticitou. Nejspíš ani nebudete přemýšlet o tom, kdy bude přestávka a co bude tématem dalšího bloku. Když jeho výzvu přijmete, vtáhne vás do dobrodružného hledaní vlastních odpovědí, jejichž hledaní sice není jednoduché, ale pokud se k nim přiblížíte, jsou o to silnější a trvalejší.

Marek Mičienka, UPC